Son Dakika

İnternette Web Sitesi Olmayan Şirketlere Hapis Cezası Geliyor

İnternette Web Sitesi Olmayan Şirketlere Hapis Cezası Geliyor

TBMM'de bir kanun tasarısı görüşülüyor. Tasarı yaklaşık 50 yıl önce yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunun tümüyle değiştiriliyor.

Ticaret hayatında yeni düzenlemeler öngörülüyor. Bu tasarsının 1524'üncü maddesi ile de, ticari şirketlere web sayfası kurma zorunluluğu getiriliyor. Her şirket, internetten ulaşılabilecek bir web sitesi kuracak. Kurmayan ne olacak derseniz, o şirketin yöneticilerine altı ay hapis cezası verilecek. Evet aynen böyle. Devlet ticari şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getiriyor ve kurmayanı da hapse atıyor. Tasarıda böyle bir madde olduğunu ilk fark eden isim, MHP Konya milletvekili ve Adalet Bakanlığı eski Hukuk İşleri Genel Müdürü Faruk Bal oldu. Bal, ''Web sitesi kurmayanı hapse atacaklar'' dediğinde kimse inanamadı. Kanun tasarısının 1524'üncü maddesini okuyanlar ise şaşırdı: ''Madde 1524: Her sermaye şirketi bir web sitesi açmaya ve bu sitenin bir bölümünü, şirketçe kanunen yapması gereken ilânlara, pay sahipleri veya ortakları açısından önem taşıyan açıklamalara; yönetim ve müdürler kurulu ile genel kurul toplantılarının hazırlıklarına, ortaklara ve pay sahiplerine sunulması gereken belgelerin yayımlanmasına; bilgi toplumu bağlamında yararlı görülen tüm hizmetlerin ve bilgilerin sunulmasına; bilgi almaya yönelik soru ve cevaplara ve benzeri diğer işlemler ile bu kanunda ve diğer kanunlarda pay sahiplerinin veya ortakların aydınlatılması öngörülen konulara, özgülemek zorundadır'

 
WEB SABIKALILARI
Madde aynen böyle. Bir de yasa tasarısının cezalarla ilgili bölümü var ve orada da ''Bu Kanunun 1524 üncü maddesinde öngörülen web sitesini bu kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise aynı süre içinde web sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş anonim şirkette, komandite ortaklar altı aya kadar hapis ve yüz günden üç yüz güne kadar adlî para cezasıyla ve aynı madde uyarınca web sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan failler, üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır'' diyor.
 

Yorum Ekle

Yorumlar