Son Dakika

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma

Ceyhan Girişimci İşadamları Derneği üyelerine "Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma" semineri düzenledi. Öğretmen Evi'nde düzenlenen semineri Vedat KAHYALAR verdi.

CEYGİD’İN BU AYKİ SEMİNER KONUSU;
“AİLE ŞİRKETLERİNDE KURUMSALLAŞMA”

Ceyhan Girişimci İşadamları derneği üyelerine “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” semineri düzenledi. Öğretmen Evi’nde düzenlenen semineri Vedat KAHYALAR verdi. Seminere Ticaret Odası Başkanı Ali DURU, Ceyhan’daki KOBİ’ler, işadamları ve esnaflar katıldı. CEYGİD Yönetim Kurulu Başkanı yener URAL seminer ile ilgili olarak “her ay çok önemli konuları üyelerimize konunu uzmanlarına anlattırıyoruz. Bu ay çok hassas ve önemli olan aynı zamanda Türkiye’de zayıf bir noktamız olan “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” konusunu seçtik. İstifade etmeniz edilmesini diliyor şirketlerimizin uzun ömürlü, üretken ve yarınlara emin adımlarla büyüyerek gitmesini diliyorum” dedi.

 

Bundan sonra Vedat KAHYALAR seminerine başlayarak şöyle dedi ;”2012 de Türkiye 152 milyar dolar ihracat yaptık ama ithalatımızda 254 milyar $. Bu üzüntü verici bir şey. Yani geleni biraz işleyip sattık. Otomotiv sektöründe motor vs dışarıdan geldi. Üzerine giydirdik sattık. Sadece tekstil sektöründe nerede ise yüzde yüzünü biz yaptık. En basitinden ay çiçek yağında bile ham maddeyi dışarıdan aldık.Bu böyle olmaz. O 150 milyar $ ın % 70 i ithalata bağımlı. Bu şu anlama gelir. Dışarıdan geleni işleyerek 100 milyar $ lık satış yaptık. Bu da bir başarı. Ama asıl ihracatımız o zaman 50 milyar$ a düşüyor. Yeter mi bu Türkiye ye. Nüfusta bize benzeyen ülkelerin ihracaatlarına baktığımız zaman 400-500 milyar $ lara geldi. Küçücük Kore’nin ihracatı 550 milyar $. Nüfusları 40 milyon. Bizden az. Bizim yarımız kadar. Su son 5 yılda Dünya kurulduktan bu tarafa yapılan buluşlardan en az beş misli  daha fazla buluş yapıldı. Harıl harıl yazılımlar yapılıyor. ODTÜ’de ve  Hacettepe’de. Ankara bir bilişim kenti haline geldi. Biz Ceyhan’dayız. Bu bize yeter demeyeceksiniz. Bir gün büyük şirketler buraya girecek. Yarın Yumurtalık Serbest Bölgesi’nden sonra bir çok şeyi tutamayacaksınız. Altınızdan birileri koltuk çekecek. Artık hata yapma lüksümüz yok. Madem çevreden merkeze doğru yürüyoruz madem zenginleşmeye başladık oyunu doğru oynayalım. Biz babadan böyle gördük usulü doğru bir gidiş değil. Bu usul yok artık.

Yönetimde en önemli maddelerden bir tanesi kontroldür. Kontrolsüz bir yönetim olmaz. Dünya’da çok önemli kontrol şirketleri var. Planlama, Uygulama, Görev tanımları, Kurum içi eş güdüm ve kontrolden oluşan beş bacaklı bir yönetim.   Bir şirkette mutlaka bir organizasyon şeması yapmalısınız. Kim nerde ve yetkileri nelerdir. Bu pasta şekline benzer. Bu sistem ile herkes haddini bilecek. İslam’ın şartı beştir altıncısı haddini bilmektir. 

 

Üst düzet bir görevli vaktinin % 40’ını planlamaya ayırmalı. % 20’sini uygulamaya ayırmalı. % 40’ınıda kontrole ayırmalı. İyi bir lider kurumsallaşmayı sağlamış liderdir. Orta düzeyde bir liderseniz planlama sizin için azdır. Kontrole ayıracağınız süre yine azdır. Ama uygulama fazladır. Eğer alt düzeyde bir çalışansanız uygulama çok fazla planlama ve kontrol çok azdır.


Samimiyetle söylüyorum bizim Türk girişimcisinin üst düzey yöneticisi alt düzey yönetici gibi davranıyor. İşte şirketlerin Türkiye’de 10 yolda % 90’ının iflas ederek kapanmasının nedeni budur. Başka bir şey değil. Şunu unutmayın büyük adamlar büyük işlerle uğraşırlar küçük adamlar küçük işlerle uğraşırlar. Sanayi bankalığı Osb lere Ticaret Odalarına dedi ki; 8-10 şirketi birleştirerek kümelenmeyi yapanlara 3 milyon $ karşılıksız hibe vereceğim dedi. Türkiye’de bunu başaran sadece Konya oldu. Ve aldılar. Adana Organize Sanayine müdür oldum ben. 1 milyon Avro harcandı  bir tane tekstil laboratuarı kuruldu. KOSGEP için kuruldu. Sonra bir baktık ki o laboratuarların aynısı başka bir çok fabrikada var.  OSB de en az yirmi beş yerde bu laboratuardan var. Yazık günah değil mi? Neden bu kadar fazla laboratuar var? Güçlerini birleştirmiyorlar ve kümelenemiyorlar da ondan. Peki bu durumda ne oluyor. Bütün hepsi enerji kaybına uğruyor ve dolayısı ile Türkiye kaybediyor.

 

Siz eğer kurumunuzda üst düzey bir yönetici görüyorsanız şöyle davranın; “Vizyonunuz olsun”  Şimdi hep diyoruz ya; yerli otomobiliz olsun. Bir araya gelmezsek yerli otomobil olmaz. Bir otomobili bir tek fabrika yapamaz. Misyonunuz olacak. Stratejileriniz olacak. Gözünüzü korkutmasın bunlar olabilecek şeyler. Yavaş yavaş olacak. Bunları yaparsanız artık sizin şirketiniz kurumsallaşmıştır. Ve siz olmasanız bile işler tıkır tıkır işler. Türkiye değişti artık. İşçi artık eski işçi değil. Çalışan mutlaka intikam alır. Bunu unutmayalım.

KURUMSALLAŞMA


Türkiye'de kurulan küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) %50  aynı yılın sonunda kapanıyor. 10. yılın sonunda ise bu KOBİ'lerin %96 sı kapanıyor. Bu üzücü sonucun sebebi ülkemizde ve dünyada yaşanan hızlı değişim, yenilikler, rakipler, insan kaynaklarındaki önemin yeterince algılanamaması, risk yönetiminin bilinmemesi, dışarıdaki fırsatların ve tehditlerin yeterince araştırılmaması, içerideki üstün yanlarımızın ve zayıf yanlarımızın yeterince dikkate alınmaması, eğitim, Ar-Ge, İnovasyon  faaliyetlerinin zayıf veya hiç olmaması sayılabilir.


İşletmelerin daha sağlam temellere oturabilmesi ve uzun ömürlü olabilmeleri için;
Vizyon, misyon tanımlarının yapılması, organizasyon yapısının belirlenmesi, strateji ve politikalarının belirlenip yazılı hale getirilmesi, sağlam kaynaklara sahip olması, eğitim ve motivasyona açık olması, değişime ve yeniliklere açık olması kuruluşumuzu güçlü, rekabet edebilir ve üstün hale getirecektir. Aksi halde piyasanın acımasız rekabeti, yerel-ulusal-uluslararası krizler, ekonomideki dalgalanmalar karşısında yok olup gitmek şaşırtıcı olmayacaktır.


Eğitim ve danışmanlık almak, araştırmak, izlemek, fuarlara katılım, rakipleri takip, piyasayı takip, çalışanların gelişimi için çalışmalar yapmak günümüzde önemli hale gelmiştir.


Müşteri kitlemizi yakından tanımalı, beklentilerini ve hassasiyetlerini yakından takip edebilmeliyiz.

Yorum Ekle

Yorumlar