Son Dakika

CTO'dan İş Güvenliği Kanunu Uyarısı

CTO'dan İş Güvenliği Kanunu Uyarısı

Ceyhan Ticaret Odası (CTO) Başkanı Ali Duru yaptığı açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen işyerlerine bin ile 80 bin lira arasında para cezası uygulanabileceği uyarısında bulundu.

CTO'dan İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Uyarısı...

Ceyhan Ticaret Odası (CTO) Başkanı Ali Duru, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun şimdiye kadar yapılan en kapsamlı düzenleme olduğunu bildirdi.

Duru yaptığı açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen işyerlerine bin ile 80 bin lira arasında para cezası uygulanabileceği uyarısında bulundu.


Bu konuda 2000’e yakın dolayındaki üyenin ye uyarıldığını belirten Duru, kanunun, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2014'te, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2013'te yürürlüğe gireceğine dikkati çekti.


Duru, kanununun şimdiye kadar yapılan en kapsamlı düzenleme olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Kanun, diğer işyerleri için de sisteme uyum sağlanması planlanması doğrultusunda 1 Ocak 2013'te yürürlüğe girdi. Yasa, çalışanlar için sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlarken, üyelerimiz yönünden birçok yükümlülüğü de beraberinde getirmektedir. Yasa kapsamında işyerlerinin öncelikle risk analizlerini yapmaları, risk analiz raporu, eylem planları, çalışanların eğitimleri, ölçüm ve muayene işlemleri, iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarını atamaları gibi yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekmektedir."

Yorum Ekle

Yorumlar